Galatasaray'da ihraç ve ibra için karar verildi!

Galatasaray Kulübünün yıllık olağan mali genel kurul toplantısında üyeler yönetimin Mali ve İdari ibrası için karar verdi. 15 Temmuz darbe girişimi ve FETÖ ile ilişkisi olduğu gerekçesiyle aralarında İsmail Demiriz, Zekeriya Öz'ün bulunduğu 4 isim kulüpten ihraç edilirken Arif Erdem, Hakan Şükür'ün ihracı reddedildi.

- Bu haber 5418 kez okundu.

Galatasaray'da ihraç ve ibra için karar verildi!
Galatasaray Kulübünün yıllık olağan mali genel kurul toplantısı bugün gerçekleştirildi.
 
Galatasaray Kulübünün yıllık olağan mali genel kurulunda, Dursun Özbek yönetiminin 2016 yılı faaliyetleri, mali ve idari yönden ibra edildi.  Galatasaray'da 15 Temmuz darbe girişimi ile ilişkisi olduğu gerekçesiyle Zekeriya Öz, Şahabettin Harput, Hüseyin Avni Mutlu, İsmail Demiriz aralarında olduğu 4 üyenin Galatasaray üyeliğinden çıkarılmasına oy çokluğu ile karar verilirken Arif Erdem ve Hakan Şükür'ün ihracını Genel Kurul üyeleri reddetti.
 
Öte yandan Galatasaray Adası işletmecisi Mehmet Koçarslan ve Galatasaray'a hakaret içeren paylaşım yaptığı gerekçesiyle Mehmet Uğur Sunakan oybirliğiyle kulüpten ihraç edildi. 
 
Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde devam eden mali kongrede, 2016 yılı için Dursun Özbek yönetiminin faaliyetleri ibraya sunuldu. Üyeler, Özbek yönetimini hem mali hem de idari yönden ayrı ayrı oy çokluğuyla ibra etti. Genel kurulda son oylama ise denetleme kurulu için yapıldı ve bundan da ibra kararı çıktı. İbranın ardından kürsüye gelen Galatasaray Kulübü Başkanı Dursun Özbek, "Bir yılın ardından hesaplarımızı verdik. Bana gösterdiğiniz teveccühe ve güvene sonsuz teşekkür ediyorum. Çok mutluyum. Yaşasın Galatasaray." ifadelerini kullandı.
 
Milliyet Galatasaray muhabiri Nevzat Dindar, son gelişmeleri yerinden bildirdi.
 
* Genel Kurul'da Divan Başkanlığı'na İrfan Aktar seçildi. Böylece ilk kritik oylamada Özbek'in istediği oldu. Öte yandan kongrede İzmir Marşı da söylendi.
 

 
Galatasaray Başkanı Dursun Özbek'in açıklamaları şöyle;
 
Galatasaray Kulübü Başkanı Dursun Özbek,  sarı-kırmızılı kulübün mali bağımsızlığını sağlamak için çalıştıklarını söyledi.
 
Kulübün mali bağımsızlığının büyük önemi olduğunu aktaran Özbek,  "Altyapı sorunlarını çözmek ve yeni gelir modelleri üretmek zorundayız. Çünkü  futbol ekonomisi çok büyük seviyeye geldi. İdari mükemmelliği ve sportif başarıyı  birlikte düşünmemiz lazım. Yaptığımız iyi işler zaten görevimiz. Hatalarımızı da  tenkitlerinizle düzelteceğiz." diye konuştu.
  
Konuşmasını görsellerle de destekleyen Dursun Özbek, barkovizyona bir  tapu senedinin resmini yansıtarak, "Şu anda ekranda gördüğünüz, Ali Sami Yen Spor  Kompleksi Türk Telekom Arena'nın tapusudur efendim. Bir gün önce aldık."  ifadelerini kullandı.

Bu esnada katılımcıların büyük alkışını alan Özbek, "Bu genel kurula  yetişmesi için büyük çaba sarf ettim. Büyük mutluluk yaşıyorum. Stadın bize ait  olduğunun tescilidir bu tapu. Sayın Cumhurbaşkanı, Sayın Başbakan, Sayın Maliye  Bakanı, Sayın Gençlik ve Spor Bakanı ile görüşmeler yaptım. Yaklaşık 6-7 ay  ziyaretlerde ve isteklerde bulundum. Kabul ettiler. Hepsine buradan Galatasaray  namına teşekkür ediyorum." şeklinde görüşlerini aktardı.
 
Zararın nedenleri
 
Dursun Özbek, kulübün 2016 yılında 181,6 milyon lira zarar ettiğinin  gözüktüğüne dikkati çekerken, bunun nedenlerini aktardı.
 
Kulübün gelirinin 559,8 milyon lira, giderinin ise 549,3 milyon lira  olduğunu aktaran başkan Özbek, "O zaman bu kadar zarar nereden geliyor? Bu zararı  ortaya çıkaran, 27,4 milyon lira vergi cezası ve 154,2 milyon lira finansal  giderler var." açıklamasında bulundu.
 
Kulübün 300 milyon lira seviyesindeki vergi cezasının, uzlaşma yoluna  gidilerek, 72 ay vadeyle 27,4 milyon liraya çekildiğini anlatan Özbek, banka  borçlarından kaynaklı faiz ve kur farkı zararının da eklenmesiyle rakamın  yükseldiğini anlattı.
 
"330 milyon lirayı banka borçlarına yatırdık"
 
Dursun Özbek, Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı ile sürdürülen  projeler kapsamında alınan 342 milyon liralık ön edeme konusunda spekülasyonlar  yapıldığını dile getirirken, bu durumdan hoşnut olmadığını söyledi.
 
Proje kapsamındaki Riva arazisinin üzerinde 550 milyon liralık bir  ipotek olduğunu anlatan sarı-kırmızılı kulübün başkanı, şunları aktardı:
 
"Daha önce anlatmama rağmen yine gündeme getirmek zorunda kalıyorum.  Çünkü anlaşılmayan hususlar olduğunu görüyorum. Yüzde 80'e yüzde 20 oranında bir  kar paylaşımı anlaşmamız var. Riva arazisi üzerindeki ipotekin de kaldırılması  gerekiyordu. İpoteğin sahibi olan kurumla konuştuk. Bir mutabakat sağlandı. Bunun  için de 300-350 milyon lira lazımdı. Emlak Konut'tan, ileriye dönük  gelirlerimizden ön edeme istedik ve 342 milyon liralık bir fon oluşturduk. Bu  rakamın 330 milyonunu banka borçlarına yatırdık. Bu şekilde ipoteği kaldırdık ve  bazı temlikleri de açığa çıkardık. Kombine ile gişe gelirleri, hisse senedi  rehinlerinin bir kısmı ve naklen yayın gelirleri bloke durumdaydı. Bunlar artık  kulübün kasasına girmeye başladı."
 
"Avrupa kupalarına katılımla ilgili en ufak sorun yok"
 
Dursun Özbek, Galatasaray Futbol Takımı'nın gelecek sezon Avrupa  kupalarına katılımı konusunda herhangi bir sıkıntı bulunmadığını açıkladı.
 
Sarı-kırmızılı ekibin, mali kriterlerdeki eksikler dolayısıyla bu  sezon Avrupa kupalarından men edildiğini hatırlatan Özbek, "Bu sene itibarıyla  cezamız bitiyor. Önümüzdeki sezon, hatta bir sonraki sezon da Avrupa kupalarına  gidemeyeceğimiz yönünde söylemler var. Bunlar doğru değil." ifadelerini kullandı.
 
UEFA ile yapılan anlaşmanın mektubunu da paylaşmasına karşın hala bazı  genel kurul üyelerinin bu konuda olumsuz söylemlerde bulunduğunu anlatan başkan  Özbek, şöyle devam etti:
 
"Endişelenmekte haklı olabilirsiniz ama bu durum takımın motivasyonunu  bozuyor. Geçtiğimiz hafta cuma günü UEFA yetkilileriyle görüşmek üzere İsviçre'ye  gittim. Galatasaray'ın UEFA organizasyonlarına katılmakla ilgili en ufak bir  sorunu yok. Herkes bunu böyle bilsin. Birinci seviyede bu cevabı aldım. UEFA  yetkililerine yeni bir anlaşma teklifinde bulundum ki mali disiplinden  kopmayalım. Ben inanıyorum ki Galatasaray, UEFA için önemli bir marka. Bize çok  büyük destek veriyorlar. Şunu bilin; Galatasaray'ın UEFA organizasyonlarına  katılamama yönünde zerre kadar problemi yoktur."
 

 
 
Galatasaray eski başkanlarından Ünal Aysal da mali genel kurula katıldı...
 
"Futbolda çok başarılı olduğumuzu söyleyemem"
 
Dursun Özbek, Galatasaray Futbol Takımı'nın performansına değinirken,  "Futbolda çok başarılı olduğumuzu söyleyemem. Yanlışlarımız değil ama hatalarımız  oldu. Bugün artık ileriye dönük bir futbol sistemi kurmak için hareket edeceğiz.  Galatasaray'a yakışır bir yönetim sergileyeceğimizi göreceksiniz." şeklinde görüş  belirtti.
 
Florya Metin Oktay Tesisleri'nin taşınması konusuyla ilgili olarak ise  Özbek, Kemerburgaz Metin Oktay Tesisleri'nin inşa edileceği yerin arazi  tahsisinin alındığını duyurarak, "Benim en değer verdiğim projelerimizden biri  bu. Türk Telekom Arena'ya 8 dakika mesafede, orman içi muhteşem bir araziyi Milli  Emlak'tan alıyoruz. Bu konuda taleplerimin hiçbiri geri çevrilmedi. Bu araziyi  bize veriyorlar." ifadelerini kullandı.
 
Kendilerine verdikleri destekten dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip  Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, Maliye Bakanı Naci Ağbal ve Gençlik ve Spor  Bakanı Akif Çağatay Kılıç'a teşekkürlerini ileten Özbek, Kemerburgaz Metin Oktay  Tesisleri'nin temsili resimlerini de genel kurul üyeleriyle paylaştı.
 
Öte yandan, genel kurula katılım gösteren üye sayısının 947'ye  ulaştığı bildirildi.
 
Borç 1 milyar 830 milyon 597 bin 716 lira 
 
Galatasaray Kulübü ve bağlı ortaklıklarının 31 Aralık  2016 itibarıyla net borcunun 1 milyar 830 milyon 597 bin 716 lira olduğu  açıklandı.
 
Sarı-kırmızılı kulübün Lütfi Kırdar Kongre Merkezi Anadolu Auditorium  Toplantı Salonu'nda yapılan yıllık olağan mali genel kurul toplantısında, üyelere  dağıtılan raporlarda, gerçekleşen hesap hareketleri konusunda bilgiler yer aldı.
 
Kulüp ve bağlı ortaklıkların net borcunun toplam 1 milyar 830 milyon  597 bin 716 lira, alacakların ise 641 milyon 386 bin 45 lira olduğu belirtildi.  Konsolide borç-alacak farkının ise 1 milyar 189 milyon 211 bin 671 lira olduğu  aktarıldı.
 
Galatasaray Kulübünün 31 Aralık 2015 itibarıyla borç-alacak farkı, 963  milyon 473 bin 160 lira olarak gerçekleşmişti.
 
 Oylama öncesinde konuşan Dursun Özbek; "Çok güzel fikirler, eleştirler var. Hiçbirisinde alınmadım. Seçildiğim günden beri eleştirler benim için en değerli şeyler. Bana ışık tuttunuz. Kutladığım en güzel doğum günü oldu. 22 ay önce bnei Galatasaray'ın 36. başkanı seçmenizin gururunu taşıyorum. Elbetteki hatalarım oldu. Fakat bir şeyden emin olun hiçbir zaman Galatasaray'a zarar vercek bir konuda ne imza attım ne hareket ettim. Kararınız ne olursa olsun saygım sonsuz. Hepinizi çok seviyorum" dedi.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.